На початку 2018 року в Нідерландах були затримані два російські шпигуни, які прямували до Швейцарії, маючи на меті роздобути секретні дані місцевої лабораторії у місті Шпіц. Відомо, що у росіян при собі було спецобладнання для проникнення в комп’ютерні мережі.

Згадана швейцарська лабораторія примітна тим, що допомагає розслідувати хімічні атаки в Сирії та резонансне отруєння в Англії колишнього офіцера російської військової розвідки ГРУ Сергія Скрипаля.

Як відзначається в швейцарській пресі, мова йде про лабораторію радіологічного та хіміко-бактеріологічного аналізу Labor Spiez, що знаходиться в підпорядкуванні швейцарського міністерства оборони.

Слід відзначити, що Швейцарія вже не перший рік є об’єктом прискіпливої уваги з боку російських шпигунів. Так, Федеральна розвідувальна служба Швейцарії час від часу повідомляла про внутрішні атаки на різні міжнародні спортивні федерації, у тому числі на Міжнародний олімпійський комітет в Лозанні. Проте після отруєння в британському Солсбері родини Скрипалів російські спецслужбісти зосередили прискіпливу увагу саме на лабораторії Labor Spiez.

За даними швейцарського видання Blick, ця лабораторія вже неодноразово була мішенню російських хакерів. Так, хакери з групи Sandworm, пов’язаної з російським урядом, представлялися членами організаційного комітету лабораторії та поширили документ з інструкціями про майбутню конференцію з хімічної зброї, заплановану на вересень.

Цей документ хоч і містив актуальну інформацію про конференцію, проте був інфікований шкідливим вірусом, націленим на крадіжку інформації у запрошених на конференцію експертів.

Відвернути негативні наслідки допоміг професіоналізм фахівців Федерального управління цивільного захисту Швейцарії, які своєчасно виявили хакерську пастку та негайно поінформували про небезпеку учасників конференції.Витоку інформації з лабораторії вдалося уникнути.

Не має ні найменшого сумніву, що активність розвідників РФ пов’язана з проведеними в швейцарській лабораторії дослідженнями російської речовини «Новічок», яким були отруєні Скрипалі. Такої ж думки дотримується і бртианська влада.

Втім Москві наразі життєво важливо довести свою непричетність до отруєння не лише сімейства Скрипалів, але і британської пари в Еймсбері, яке відбулося через чотири місяці. Тому усі зусилля російської пропаганди тепер спрямовані на те, щоб подати перед світовою спільнотою отруєння “Новічком” як заздалегідь сплановану антиросійську змову, спрямовану на підрив авторитету Кремля.

Тому об’єктивні результати лабораторних аналізів отруйної речовини набувають вирішального значення для підтвердження британської версії злочину і, відповідно, становлять головну небезпеку для Путіна. Адже попередні результати британських експертів вже підтвердили, що нервовий агент, застосований проти пари в Еймсбері, був того ж сорту, що і токсин, націлений на Скрипалів. Потребує відповіді лише питання, чи було ця речовина з тієї ж партії.

Зрозуміло, що в прагненні спростувати звинувачення британської сторони Росія піде на крайні заходи. Спроби вплинути на результати досліджень в швейцарській лабораторії лише підтверджують це.

Нахабність російських шпигунів викликала бурхливу реакцію швейцарської влади. Поки що на дипломатичному рівні, адже цілком природньо, що будь-яка цивілізована країна світу не стане здіймати галас до завершення усіх формальних етапів розслідування.

Так, міністерство закордонних справ Швейцарії в цьому році вже тричі викликало посла Росії в Берні для отримання роз’яснень з приводу підозрілих операцій росіян на швейцарській території. «Швейцарський департамент закордонних справ закликав Росію негайно припинити незаконну діяльність на швейцарській землі або проти швейцарських об’єктів», — йдеться в заяві МЗС.

Цілком логічно, що у посольстві РФ в Швейцарії, коментуючи публікації швейцарської преси, очікувано заявили про відсутність якої-небуть інформації про деструктинву діяльність російської розвідки. В кремлівському агентстві «Інтерфакс» припустили, що спільне розслідування швейцарських і нідерландських журналістів є «черговим витком антиросійської кампанії».

Стосовно іншого нещодавнього інциденту, коли 21 вересня службою безпеки Норвегії в аеропорту Осло був затриманий російський шпигун Михайло Бочкарьов, російський МЗС миттєво звинуватив норвезьку владу в “шпигуноманії” та пригрозив “наслідками”.

Таким чином, протягом останнього часу можемо спостерігати цілком очевидне зростання чисельності затримань в країнах Західної Європи російських розвідників/шпигунів. І це лише дані з відкритих джерел. Можна не сумніватися, що більшість інцидентів залишається поки непоміченою широким загалом через наявність у російських шпигунів дипломатичних паспортів та відносне недавнє усвідомлення країнами ЄС реальності загрози з боку Кремля.

Проте вектор цілком очевидний: час “глибокої стурбованості” Заходом виходками Путіна добігає кінця. Настає час прагматизму — час полювання на росйських шпигунів, які є опорою Кремля та, водночас, загрозою демократичному світу.

Микола Лимаренко