Російська імперія та її реінкарнація Радянський Союз – найкривавіша і найганебніша імперія усіх часів і народів, яка за розмірами своїх злодіянь перевершила навіть Третій Рейх. Тому вона має бути знищена остаточно і безповоротно.

Чимало цьому посприяв розвал СРСР і втрата Росією чисельних територій, загарбаних нею у різні часи під різними приводами. На думку багатьох експертів такий саме розпад чекає й сучасну Російську Федерацію, яка сьогодні не лише декларує спадковість імперії, а й уся просочена імперським духом і, головне, ніяк не може позбавитись своїх імперських замашок.

Та насправді найбільш важливим, аніж втрата територій, є позбавлення імперії духовної зверхності та химерної першості, які впродовж століть пропагувала і розвивала Російська православна церква.

Йдеться про так звану концепцію «третього Риму», яка була сформульована ще на початку XVI століття псковським монахом Філофеєм у посланнях до московського великого князя Василя ІІІ. Теорія була викладена в характерній для середньовічного мислення релігійній формі і стверджувала, що історичною спадкоємицею Римської та Візантійської імперій, які загинули, на думку теоретиків, через ухилення від «істинної віри», є Московська держава — «третій Рим»: «Два Рима падоша, а третий стоит, а четвертому не бысти».

З тих пір Московська церква вважає себе не лише найбільшою, але й найпершою за значенням православною церквою у світі.

Але ситуація кардинально зміниться з отриманням Українською церквою канонічної автокефалії, а потім і об’єднання в Україні всіх православних церков у єдину помісну церкву.

Тому з відновленням історичною справедливості і наданням Українській церкві томосу саме вона стане найбільшою, а відтак і найвпливовішою, звичайно після Константинопольської, православною церквою. А це означає нарешті кінець хибної теорії «третього Риму».

І дійсно, як дотепно зауважив один з церковних ієрархів, Константинопольська церква є для Московської не матір’ю, а бабусею, бо її донькою є Українська церква, яка власне й породила у свою чергу Московську. Отже якщо брати аналогію, вигадану російськими церковниками, Москва насправді – не третій, а четвертий Рим, якому, як вони самі напророчили «не бысти». Цікаво, що Київ, як релігійний центр, ніколи не позиціонував себе третім Римом. Натомість вважався другим Єрусалимом, що, погодьтесь, і більш почесно, і більш правдиво.

До речі, авторство концепції «третій Рим» аж ніяк не належить росіянам. Насправді назву «третій Рим» вигадали болгари, які так називали Тирново, столицю свого Другого царства (1185-1396 роки). Але називали вони так свою державу зовсім не тому, що намагалися стати спадкоємцями Візантії. Навпаки, вони хотіли від неї позбулися і зробили це, розбивши в боях спочатку візантійські війська, а потім латинян під час IV Хрестового походу. І цим «третім Римом» вони хотіли сказати, що ніякої Візантії вони знати не знають, а знають одне лише Тирново.

Отже, концепція «третього Риму» не лише божевільна теорія навіжених московських попів, а й черговий кремлівський плагіат.

Володимир Селезньов